
Coroczne zeznanie podatkowe jest obowiązkowe
Co roku każdy z nas musi złożyć zeznanie podatkowe. Skomplikowana procedura, którą zwykle zostawiamy na ostatnią chwilę, w praktyce nie jest tak trudna, jak się wydaje. Co więcej, istnieją sposoby, dzięki którym nasza rola w dopełnieniu formalności związanych z wysłaniem zeznania podatkowego PIT będzie minimalna. Warto jednak mieć choć śladową wiedzę na temat tego, jaki formularz wybrać, jak odliczyć i skorzystać z dostępnych ulg, czy jak przekazać popularny jeden procent podatku na cele charytatywne.
Termin składania zeznań podatkowych upływa ostatniego dnia kwietnia każdego roku. Najpopularniejszym formularzem podatkowym jest formularz PIT-37. – Ten formularz składa największa liczba osób, ponieważ służy do rozliczania umów o pracę, zlecenia i o dzieło, emerytury i renty.
Pracodawca jest zobowiązany do przekazywania PIT swoim podwładnym pod groźbą kary finansowej. Należy jednak zaznaczyć, że brak informacji od pracodawcy nie zwalnia nikogo z obowiązku. Wówczas wykorzystuje się np. wyciągi bankowe.
Płacąc opłatę roczną, warto skorzystać z ulg, które nam przysługują, takich jak ulga internetowa czy rehabilitacyjna. W ramach tej ostatniej można odliczyć koszty leków, rehabilitacji czy pobytu w sanatorium. Popularna jest również zniżka dla dzieci – można uzyskać około 1000 zł na dziecko rocznie.
Znacznym ułatwieniem w rozliczaniu się z fiskusem stały się specjalne programy dedykowane do rozliczania zeznań rocznych, pozwalające na wypełnienie najczęściej używanych formularzy PIT i wysłanie ich bez wychodzenia z domu. Korzyści z uzyskania takiego programu jest jednak więcej – poprowadzą nas za rękę, pozwalając krok po kroku wypełnić formularz. Ze względu na łatwość obsługi, są one odpowiednie dla osób, które nie mają dużej wiedzy na temat rozliczeń. Kolejną zaletą e-rozliczenia jest brak konieczności składania podpisu (co jest najczęstszym niedopatrzeniem podatników). Zamiast tego, w celu weryfikacji podatnika, wystarczy wpisać kwotę przychodu z poprzedniego roku, a po wysłaniu zeznania, otrzymać maila z urzędowym poświadczeniem odbioru, które będzie teraz naszym dowodem złożenia zeznania.
Innym sposobem na prawidłowe sporządzenie zeznania podatkowego PIT jest skorzystanie z usług księgowego lub biura rachunkowego. Ta ostatnia opcja niemal całkowicie eliminuje ryzyko błędu.
W biurze rachunkowym po prostu „kupujesz” specjalistyczną usługę rozliczeniową. Niewątpliwą zaletą tego wyjścia jest to, że oprócz dostarczenia dokumentów do urzędu, nasz udział w procesie rozliczeń jest zakończony. Często w cenę całej usługi wliczone jest również wysłanie deklaracji do Urzędu, wystarczy oprócz formularzy podać kwotę przychodu z poprzedniego roku.
W rzeczywistości musimy zapłacić za tę formę rozliczenia podatkowego. Ale z drugiej strony, korzystając z usług biura, nie ma ryzyka nieprawidłowego wypełnienia formularza, nie trzeba się martwić o wysyłkę dokumentów, a w przypadku błędów rachunkowych możemy ubiegać się o odszkodowanie.