
Czy wiesz jaka jest różnica pomiędzy drewnem opałowym a drewnem kominkowym?
Drewno od dawna jest podstawowym surowcem energetycznym w naszym kraju. Ogrzewanie drewnem opałowym to znaczna oszczędność w porównaniu z ogrzewaniem olejem lub gazem, zwłaszcza jeśli drewno przygotowuje się samemu. Spalanie drewna jest również neutralne pod względem emisji CO2, co sprawia, że jest to doskonałe rozwiązanie ekologiczne. Drewno opałowe może być wykorzystywane na wiele różnych sposobów, począwszy od tradycyjnych pieców kuchennych, poprzez piece centralnego ogrzewania, kotły na drewno, aż po ekstrawaganckie kominki z systemem rozprowadzania ciepła. W zależności od przeznaczenia drewna rozróżnia się drewno opałowe i drewno do kominków.
Istnieją pewne różnice pomiędzy drewnem opałowym a kominkowym:
– Drewno opałowe przeznaczone jest do spalania głównie w piecach centralnego ogrzewania. Zazwyczaj jest ono podzielony na mniejsze części. Do tej grupy należy zarówno drewno twarde jak i miękkie.
– Drewno opałowe to starannie wyselekcjonowany materiał opałowy pochodzący z określonych gatunków drzew liściastych. Polana drewna opałowego są grubsze niż drewno kominkowe, ze względu na spodziewany długi czas spalania. Rodzaje drewna iglastego nie są zalecane do stosowania w kominkach ze względu na niską gęstość i wysoką zawartość żywicy, która powoduje zanieczyszczenie.
Aby dokonać właściwego wyboru drewna, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami, które decydują o zastosowaniu paliwa. Należą do nich: wartość kaloryczna, stopień wysuszenia drewna, udział kory, rozszczepienie, gęstość, wilgotność oraz obecność smoły i żywicy.
Na podstawie analizy powyższych składowych wpływających na użyteczność paliwa stworzyliśmy subiektywny ranking użyteczności drewna opałowego. Gatunki podzielone są na 3 kategorie: bardzo dobre, dobre i dopuszczalne. Gatunki są wymienione w kolejności od największej wartości.
BARDZO DOBRE GATUNKI: Grab, Buk, Jesion, Akacja, Dąb, Orzech, Śliwa, Jabłoń, Gruszka.
DOBRE GATUNKI: Brzoza, Klon, Wiąz, Wiśnia, Orzech laskowy, Czereśnia.
ODPOWIEDNIE GATUNKI: Osika, Lipa, Topola, Olcha
Ranking może zaskoczyć niektóre cięższe i twardsze gatunki, które zostały zepchnięte na dalsze miejsca w rankingu. Jednym z nich jest dąb, który charakteryzuje się wysoką gęstością i twardością i jest powszechnie uważany za pożądane drewno opałowe. Niestety, fakt, że charakteryzuje się: bardzo długim czasem suszenia, bardzo dużym udziałem kory, trudnościami w rozdrabnianiu oraz wysoką zawartością substancji niepożądanych, takich jak kwasy i garbniki, spycha go na dalsze miejsce w rankingu.
Z drugiej strony, zaskakująca może być również wysoka pozycja odmian owocowych. Jest to podyktowane niezwykłą gęstością drewna drzew owocowych i innymi cechami. Odmiany owocowe mają stosunkowo cienką skórkę, a po spaleniu wydzielają specyficzny, przyjemny owocowy zapach. W niektórych krajach zachodnich paliwo z drzew owocowych nazywane jest drewnem aromatycznym. Do najcenniejszych owoców należą: śliwki, jabłka, gruszki i wiśnie.
Rodzaje drzew iglastych nie zostały uwzględnione w klasyfikacji. Dlaczego? Drzewa iglaste zawierają dużo żywicy, która skutecznie niszczy kominek i komin. Ze względu na szybkie i intensywne spalanie, drewno iglaste (głównie sosna) jest idealne jako rozpałka do ogrzewania.