
Posadzkę anhydrytową można zastosować także w łazience, ale trzeba pamiętać o odpowiedniej hydroizolacji
Jastrych anhydrytowy zyskał ogromną popularność, stając się poważnym konkurentem dla klasycznego jastrychu cementowego. Różni się przede wszystkim płynną konsystencją, która wpływa na jego właściwości samopoziomujące. Jest on powszechnie stosowany, choć niektórzy uważają, że nie powinien być instalowany w pomieszczeniach wilgotnych. To jest mit. Jastrych anhydrytowy jest idealny do łazienek, ale musi być zapewniona odpowiednia hydroizolacja.
Wylewka anhydrytowa w łazience
Jak już powiedzieliśmy, wylewka anhydrytowa w łazience jest całkiem możliwa. Ułatwia montaż każdej podłogi, idealny również do ogrzewania podłogowego. Wylewka posiada doskonałe właściwości przewodzenia ciepła, co znacznie poprawia charakterystykę cieplną pomieszczenia. Kluczem do wyboru jastrychu anhydrytowego do łazienki jest przygotowanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Jest to kluczowy etap prac, zapewniający odpowiednią wytrzymałość jastrychu.
Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest folia w płynie, która po dokładnym nałożeniu zabezpieczy wylewkę przed wilgocią. Należy pamiętać, że liczy się nie tylko rodzaj użytego materiału. Równie ważna jest jakość wykonania. Folia lub inny materiał uszczelniający musi być nałożony dokładnie zgodnie ze sztuką budowlaną. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice rynien, gdzie zazwyczaj stosuje się fragment jastrychu cementowego. Decyzja o zastosowaniu konkretnej izolacji przeciwwilgociowej musi być podjęta przez specjalistów wykonujących jastrych.
Jastrych anhydrytowy pod płytki podłogowe
Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w łazience jest wylewka anhydrytowa pod płytki podłogowe. Płaska powierzchnia podłogi nie wymaga mechanicznego wyrównywania, a doskonała przewodność cieplna zapewnia równomierne ogrzewanie pomieszczenia. Rozwiązanie to z powodzeniem stosowane jest nie tylko w łazienkach, ale również w kuchni, przedpokoju i sypialniach.
Niezaprzeczalną zaletą jest brak konieczności stosowania zbrojenia, które jest nieodzownym elementem jastrychów cementowych. Za wyborem anhydrytu przemawia również cienka warstwa wylewki, która nie tylko obniża koszty, ale również poprawia estetykę pomieszczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku remontów kapitalnych budynków. Na wylewce anhydrytowej, oprócz płytek, można ułożyć dowolne wykończenie, w tym panele, parkiet czy kamień.
Jak widać, jastrych anhydrytowy i wilgoć nie wykluczają się wzajemnie! Decydując się na wylewkę w łazience, trzeba tylko pamiętać o bardzo starannej hydroizolacji, wykonanej np. za pomocą płynnej folii. Powierzając te prace firmom specjalizującym się w produkcji wylewek anhydrytowych, mają Państwo gwarancję najwyższej jakości i trwałości posadzki, nawet w tzw. pomieszczeniach mokrych.